futbal

Slovensko potiahol Hamšík, Nemci si zastrieľali proti Estónsku

Slovenskí futbalisti vo svojom treťom zápase kvalifikácie majstrovstiev Európy zvíťazili v Azerbajdžane 5:1 i vďaka dvom gólom kapitána Mareka Hamšíka, ktorý sa s 24 gólmi stal najlepším strelcom v histórií samostatnej reprezentácie. Zverenci Pavla Hapala sú v skupine E druhý. Kazachstan tiež s českým trénerom Michalom Bílkom porazil San Marino 4:0. Roli favorita splnilo i Nemecko, ktoré roztrielalo Estónsko 8:0.

I štvrtý zápas kvalifikácie vyhrali Belgičania, Severné Írsko a Taliani, ktorí po obrate zdolali Bosnu a Hercegovinu 2:1. Stopercentní zostávajú tiež Nemci po drvivom víťazstve 8:0 nad Estónskom. Majstri sveta Francúzi po minulej porážke v Turecku vyhrali 4:0 v Andorre.

Slováci v Baku výborne začali a už v osmej minúte sa po individuálnej akcii trafil Stanislav Lobotka. O dvadsať minút neskôr zvýšil Juraj Kucka z priameho kopu. Vzápätí Ramil Šejdajev prekonal brankára Martina Dúbravku, ale našim v 30. minúte vrátil dvojgólové vedenie kapitán Marek Hamšík presnou strelou do horného rohu.

Tridsaťjedenročný záložník čínskeho Ta-lienu v 57. minúte skóroval druhý krát a prekonal Róberta Vitteka, ktorý dal za národní tým 23 gólov. Hamšík je slovenským rekordmanom tiež so 114 reprezentačnými štartmi. Debakel ešte v závere zvýraznil piatym gólom Dávid Hancko.

Slovensko na druhom mieste stráca tri body na prekvapivého lídra skupiny Maďarsko, ktoré doma zdolalo Wales 1:0 a tretí krát za sebou vyhralo.