futbal hokej Lyžovanie ostatné Zábava

Ako motivovať deti k športu?

Veľa rodičov rieši svoje deti už od malička, okolo troch rokov, ako ich povzbudiť k športu. Premýšľajú, aký šport im výberu. V skutočnosti je v tomto veku pre motiváciu najdôležitejší práve aktívny prístup a inšpirácia zo strany rodičov.

Do veku 6 rokov hraje rolu zoznamovania dieťaťa so športom rodič. Potom príde na rad výber športu a vhodného klubu. Rodičia  môžu využiť rôzne spôsoby ako dieťaťu pohyb priblížiť a spojiť ho s pozitívnymi zážitkami. Najlepšie je motivovať deti vlastným príkladom. Deti majú tendenciu napodobňovať a ich veľkými vzormi sú rodičia. Vidia svoju maminu pravidelne behať alebo cvičiť, chodia s otcom na jeho futbalové zápasy, tak získavajú prirodzenú predstavu, že šport je súčasťou života.

Deti sú veľmi vnímavé na podnety a priestor v ktorom sa pohybujú. Pokiaľ sa pravidelne pohybujú v športovom prostredí, tak určite budú mať pozitívny vzťah k športu celý život. Tiež k športovému zápalu môže pomôcť sledovanie športových akcií v televízii.

Najlepšia motivácia k športu je spoločný pohyb v rámci celej rodiny. Vždy keď máte príležitosť a priestor, tak je dobré rozvíjať s dieťaťom pohybové návyky ako hádzanie a chytanie lopty, skákanie, behanie… Dôležité je aby všetko bolo organizované hravou formou, aby dieťa malo pocit hrania.

Ak je dieťa staršie tak je dobré s ním absolvovať rodinné športovanie vo forme napríklad lyžovania, plávania, behania, bicyklovania…

Približne od 5 rokov dieťaťa má zmysel premýšľať o organizovanej forme športu. Dôležité je vybrať ten správny šport, ktorý bude dieťa baviť a zároveň bude v súlade s jeho prirodzene športovým talentom.